Vzpomínka na generála Jana Kratochvíla - 2018

Vzpomínka na generála Jana Kratochvíla - 17.3. 2018

Během větrné a mrazivé březnové soboty proběhla již tradiční vzpomínka na divizního generála Jana Kratochvíla. Spolu se starostou Červeného Kostelce Rostislavem Petrákem a kolegy z Československé obce legionářské Jednoty Hradec Králové byl připomenut život pana generála a jeho zásluhy na bojištích od Rusi, přes Francii až po Sovětský svaz. 

Jan Mikuláš Kratochvíl se narodil v roce 1898 v Horní Radechové. Během první světové války byl zajat a přihlásil se do československých legií. Domů se vrátil v hodnosti kapitána. V meziválečné armádě prošel několika funkcemi. V Protektorátu Čechy a Morava se zapojil do ilegální organizace Obrana národa, později odešel do Francie a poté do Velké Británie, kde se stal velitelem Československé samostatné brigády. V roce 1943 byl poslán do Sovětského svazu, kde převzal velení naší vojenské jednotky.

V květnu 1944 byl brigádní generál Jan Kratochvíl ustanoven velitelem 1. čs. armádního sboru v SSSR. Do této funkce ho jmenoval prezident republiky Edvard Beneš na návrh ministra obrany naší exilové vlády v Londýně Sergeje Ingra, po projednání s Československou vojenskou misí v Moskvě, vedenou generálem Heliodorem Píkou, a po dohodě s vládou SSSR. V čele sboru se měl probít karpatskými průsmyky na území bývalého Československa. Uprostřed karpatsko-dukelské operace byl však odvolán a velení 1. čs. armádního sboru převzal Ludvík Svoboda. Generál Kratochvíl byl následně nepravdivě označován za neschopného kariéristu a viníka neúspěchu karpatsko-dukelské operace. Po válce byl povýšen do hodnosti divizního generála a v červnu 1945 ustaven velitelem II. sboru v Hradci Králové. V prosinci 1947 byl ze zdravotních důvodů odeslán na dovolenou a v dubnu1948 odešel do výslužby. V říjnu téhož roku byl povýšen do hodnosti sborový generál ve výslužbě. Zbytek života pak strávil v Červeném Kostelci, kde také zemřel v roce 1975.

 

 

Objekt je veřejnosti přístupný vždy od dubna do října každý poslední víkend v měsíci od 9:00 do 17:00 hod. Během léta je otevírací doba doplněna ještě o data uvedená na webu.

Podporují nás

 
24.9. - 25.9.2022 | Zářijová otevíračka