Pieta padlým 1938

Podzim roku 1938 je spojován s tragickou Mnichovskou dohodou. Co ji však předcházelo? Příkladná mobilizace nejen armády, ale celého československého národa. Za symbolem mobilizace je však skryta náročná služba četníků, příslušníků Finanční stráže, Policie a vojenských záložníků – tedy příslušníků Stráže obrany státu, střežící státní suverentiu v neklidných pohraničních regionech Československa.

Během pěti let Hitlerova působení se politická situace v pohraničních regionech změnila natolik, kdy nedávné mírové soužití mezi Čechy a Němci bylo nenávratně pryč. Spor mezi Sudetskými Němci postupně gradoval od drobných občanských potyček, přes provokativní incidenty až po organizované povstání vedené polovojenským sudetoněmeckým Freikorpsem. Povstání se rozhořelo útočným Hitlerovým projevem 12. září, na Norbimerském sjezdu NSDAP. Spustilo tragickou, teroristickou válku v celém pohraničí. Obětí se stali právě příslušníci jednotek Stráže obrany státu, kteří mnohdy za náročnou službu na hranicích zaplatili tím nejcenějším, vlastím životem.

Jen na Broumovsku a v Orlických horách došlo během září k desítkám incidentům, kdy došlo k přepadům hlídek, celních úřadů, železničních stanic. Tyto události, které si v několika případech vybrali lidské životy příslušníků SOS, si chceme společně a důstojně připomenout na původních místech, v rámci dvoudenní piety, kterou organizuje Československá obec legionářská - Jednota Hradec Králové.

Program

Sobota 14.9.2019

První zastávkou je budova celního úřadu v Božanově, přepadená Freikorpsem 23. 9. 1938 -  Četnický strážmistr Václav Ježek byl těžce zraněn v obličeji a strážmistr František Pražák byl střepinou z nepřátelského granátu zraněn na prsou. Místní družstvo Stráže Obrany Státu, pod velením inspektora finanční stráže první třídy Josefa Kuhna, útok za pomoci asistenčního oddílu z Broumova odrazilo. V tuto dobu působilo v Božanově na 31 SOSáků (13 příslušníků finanční stráže, 6 četníků a 12 vojáků).

Druhým místem je kaple v Hodkovicích, kde byl henleinovci zajat a při zásahu čs. asistence zastřelen voj. Daniel Balla. Současně bude mimořádně zpřístupněna kaple, ve které byli drženi zajatí čs. vojáci a objekt LO starého typu č. 108, do kterého nesli původně stravu a škola v blízkém sousedství kaple, ve které působil coby řídící učitel velitel povstalců.

Třetí zastávkou je hrob četníka na zkoušku desátníka Stanislava Roubala ve Velkém Poříčí, který padl v Habartově  viz  . Zdejší piety se zúčastní i členové Roubalovy rodiny.

Posledním zastavením bude pak vojenský hřbitov v Josefově, kde bude u hrobu zastřeleného voj. Bally proveden pietní akt. 

Neděle 15.9.2019

V neděli 15.9. v 10:00 zahájíme setkání u chaty Šerlich, odkud budeme pokračova do Orlického záhoří v Orlických horách k pietnímu aktu u budovy celního úřadu přepadného 19.9. viz zde, dále přejezd do Nové vsi, kde bude proveden pietní akt u budovy oddělení finanční stráže přepadené 21.9. viz zde.

Přejezd do Horní Orlice, kde bude proveden pietní akt u pomníku padlého dozorce FS Josefa Navrátila viz zde včetně návštěvy jeho skutečného místa smrtelného zranění. Poslední zastávkou je místo vypálené celnice v Bartošovicích viz zde, kde bude proveden pietní akt a konečná zdravice účastníkům. Pietní akty u budov budou mít - s výjimkou Božanova, ke je pamětní deska - podobu organizované vzpomínky.

 

Objekt je veřejnosti přístupný vždy od dubna do října každý poslední víkend v měsíci od 9:00 do 17:00 hod. Během léta je otevírací doba doplněna ještě o data uvedená na webu.

Podporují nás

 
24.9. - 25.9.2022 | Zářijová otevíračka