Starkstadt 1938 | Stárkov 2018 | SOBOTA 22.9. 15:00

Bojová ukázka

Sobota | 22.9. 2018 | 15:00 | Náměstí Stárkov

Podzim roku 1938 je spojován s tragickou Mnichovskou dohodou. Co ji však předcházelo? Příkladná mobilizace nejen armády, ale celého československého národa. Za symbolem mobilizace je však skryta náročná služba četníků, příslušníků Finanční stráže, vojenských záložníků – tedy příslušníků Stráže obrany státu, střežící státní suverentiu v neklidných pohraničních regionech Československa. 

Během pěti let Hitlerova působení se politická situace v pohraničních regionech změnila natolik, kdy nedávné mírové soužití mezi Čechy a Němci bylo nenávratně pryč. Spor mezi Sudetskými Němci postupně gradoval od hospodských slovních potyček, přes provokativní incidenty až po organizované povstání vedené polovojenským sudetoněmeckým Freikorpsem. Povstání se rozhořelo útočným Hitlerovým projevem 12. září, na Norbimerském sjezdu NSDAP. Spustilo tragickou, teroristickou válku v celém pohraničí. Obětí se stali právě příslušníci jednotek Stráže obrany státu, kteří mnohdy za náročnou službu na hranicích zaplatili tím nejcenějším, vlastím životem.

Jen na Broumovsku došlo během září k desítkám incidentům, kdy došlo k přepadům hlídek, celních úřadů, železničních stanic. Několik incidentů bylo vážných a vyžádali si zranění v jednom případě pak lidský život. Tyto události, si klade za cíl připomenout naše bojová ukázka. Záměrně si však nevybírá žádnou konkrétní, chce však ukázat atmosféru roku 1938, tak jak vypadala ve většině pohraničních regionů, sousedící s Německém, či později Maďarskem.

Diváci tak uvidí civilní život, povstání vedené sudetoněmeckým Freikorpsem, přepad četnické stanice a jednotek Stráže obrany státu a následné potlačení za pomocí vojenských posil v čele s obrněným automobilem OA vz. 30.

Vstupné

Dospělí - 80 kč 
Děti - 30 Kč
Věřte, že na Vás nechceme vydělat. Ukázka by bez našich partnerů ani nemohla proběhnout. Jak střelivo, strava pro účastníky i technika něco stojí.
 

Kudy k nám

Nejlépe se do Stárkova dostanete autem ze směru Hronov – Dřevíč – Stárkov, a do 14:45 (uzavírka náměstí) i ze směru Červený Kostelec – Stárkov.

Zaparkovat můžete na parkovišti na louce, viz mapa níže.

 

 

Doprovodný program

Město Stárkov pořádá tradiční pochod KATOVSKÁ TŘICÍTKA už od roku 1978. Akce byla původně určena pouze pro pěší turisty, později se přidala kola a koně. V cíli tras jsou pořádány vepřové hody a večer pak posvícenská taneční zábava, kde zahraje kapela Kat Bend

Trasy pro pěší: 10 km, 15 km, 30 km
Trasy pro cyklisty: 35 km, 50 km
Trasy pro koně: po domluvě
 
HODKOVICE, HABARTOV 1938

K událostem, které se zde odehrály před osmdesáti lety, proběhne i série pietních akcí za dva padlé, kteří jsou spojeni s našim regionem – HODKOVICE HABARTOV 1938  

Podpořili nás

 

Plakát

 
 

PARTNEŘI UKÁZKY

Otevřeno 27.7. - 28.7. 2019 | 9:00 - 17:00

Objekt je veřejnosti přístupný vždy od dubna do října každý poslední víkend v měsíci od 9:00 do 17:00 hod. Během léta je otevírací doba doplněna ještě o data uvedená na webu.

Podporují nás

27.7. - 28.7.2019 | Červencová otevíračka